Vishay/BCcomponents BFC247056393
BFC247056393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247056393
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247056393.pdf
Availability of BFC247056393
QUANTITY
BFC247056393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247056393
Internal Part NumberEIS-BFC247056393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT470
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247056393
Related LinksBFC247, BFC247056393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247056393 Details Description
Related parts for BFC247056393
IC PLD 10MC 12NS 24DIP datasheet.pdf
IC ADC 24BIT BUFFERED LP 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
RES 310 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.08M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf