Vishay/BCcomponents BFC247086274
BFC247086274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247086274
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC247086274.pdf
Availability of BFC247086274
QUANTITY
BFC247086274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247086274
Internal Part NumberEIS-BFC247086274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT470
Packaging*
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247086274
Related LinksBFC247, BFC247086274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247086274 Details Description
Related parts for BFC247086274
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 50V 0.16A SOT-563 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SW WHEEL PLUNG SPDT SCREW 125V datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf