Vishay/BCcomponents BFC247934824
BFC247934824 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247934824
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 820NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC247934824.pdf
Availability of BFC247934824
QUANTITY
BFC247934824 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247934824
Internal Part NumberEIS-BFC247934824
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247934824
Related LinksBFC247, BFC247934824 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247934824 Details Description
Related parts for BFC247934824
CONN HEADER VERT 22POS GOLD PCB datasheet.pdf
LED AMBER DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT .1A 180GF datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
3 WAY ISOLATING AMP 4-20MA datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 34POS TIN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS datasheet.pdf