Vishay/BCcomponents BFC247942205
BFC247942205 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247942205
Brief Description
CAP FILM 2UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC247942205.pdf
Availability of BFC247942205
QUANTITY
BFC247942205 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247942205
Internal Part NumberEIS-BFC247942205
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package350
Packaging*
Capacitance2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247942205
Related LinksBFC247, BFC247942205 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247942205 Details Description
Related parts for BFC247942205
TAPE DUCT UTILITY 2.83" X 50YD datasheet.pdf
RES 15K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-SSOP datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123FL datasheet.pdf