Vishay/BCcomponents BFC247942225
BFC247942225 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247942225
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC247942225.pdf
Availability of BFC247942225
QUANTITY
BFC247942225 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247942225
Internal Part NumberEIS-BFC247942225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247942225
Related LinksBFC247, BFC247942225 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247942225 Details Description
Related parts for BFC247942225
LED 5X5MM SQR RED DIFF PANEL MT datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC SER/DES 10BIT 32-MLP datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 2A datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.053A 180 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.8A 82.8 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf