Vishay/BCcomponents BFC247946154
BFC247946154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247946154
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC247946154.pdf
Availability of BFC247946154
QUANTITY
BFC247946154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247946154
Internal Part NumberEIS-BFC247946154
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247946154
Related LinksBFC247, BFC247946154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247946154 Details Description
Related parts for BFC247946154
IC FIXED POINT DSP 100LQFP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 5/16" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS .100 26-30 GOLD datasheet.pdf
LED MOD LMR4 WM WHT 700LM 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf