Vishay/BCcomponents BFC247952244
BFC247952244 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247952244
Brief Description
CAP FILM 240NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247952244.pdf
Availability of BFC247952244
QUANTITY
BFC247952244 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247952244
Internal Part NumberEIS-BFC247952244
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Packaging*
Capacitance0.24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247952244
Related LinksBFC247, BFC247952244 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247952244 Details Description
Related parts for BFC247952244
IDC CABLE- ASS30A/ AE34M / APR30 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A/0.3A 16MLF datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf