Vishay/BCcomponents BFC247952754
BFC247952754 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247952754
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 750NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247952754.pdf
Availability of BFC247952754
QUANTITY
BFC247952754 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247952754
Internal Part NumberEIS-BFC247952754
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.75µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247952754
Related LinksBFC247, BFC247952754 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247952754 Details Description
Related parts for BFC247952754
CONN HEADER .100 SINGL R/A 6POS datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 6-CH 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMPBIMETAL 5-24V 3A 350C datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf