Vishay/BCcomponents BFC247955124
BFC247955124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247955124
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247955124.pdf
Availability of BFC247955124
QUANTITY
BFC247955124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247955124
Internal Part NumberEIS-BFC247955124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247955124
Related LinksBFC247, BFC247955124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247955124 Details Description
Related parts for BFC247955124
MOSFET N-CH 400V 10A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-5 datasheet.pdf
IC FILTER ACTIVE 24-DIP datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 5.21MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 23AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf