Vishay/BCcomponents BFC247955513
BFC247955513 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247955513
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 51NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247955513.pdf
Availability of BFC247955513
QUANTITY
BFC247955513 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247955513
Internal Part NumberEIS-BFC247955513
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.051µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247955513
Related LinksBFC247, BFC247955513 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247955513 Details Description
Related parts for BFC247955513
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf