NMB Technologies Corp. BG1203-B04-300-0
BG1203-B04-300-0 picture photo
Mfg. Part Number
BG1203-B04-300-0
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
BG1203-B04-300-0.pdf
Availability of BG1203-B04-300-0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BG1203-B04-300-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BG1203-B04-300-0
Internal Part NumberEIS-BG1203-B04-300-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
3D ModelBG1203.stpBG1203.prtBG1203.sldprtBG1203.igs
Standard Package450
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesBG
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32mm W
Air Flow26.1 CFM (0.739m³/min)
Static Pressure0.582 in H2O (145.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
Features-
Noise46.5 dB
Power (Watts)5.78W
RPM2100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.480A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BG1203-B04-300-0
Related LinksBG1203-B, BG1203-B04-300-0 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
BG1203-B04-300-0 Details Description
Related parts for BG1203-B04-300-0
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf