NMB Technologies Corp. BG1203-B043-000-00
BG1203-B043-000-00 picture photo
Mfg. Part Number
BG1203-B043-000-00
Brief Description
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
BG1203-B043-000-00.pdf
Availability of BG1203-B043-000-00
QUANTITY
BG1203-B043-000-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BG1203-B043-000-00
Internal Part NumberEIS-BG1203-B043-000-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
3D ModelBG1203.stpBG1203.prtBG1203.sldprtBG1203.igs
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package30
SeriesBG
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32mm W
Air Flow26.1 CFM (0.739m³/min)
Static Pressure0.582 in H2O (145.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
Features-
Noise46.5 dB
Power (Watts)5.78W
RPM2100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.480A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BG1203-B043-000-00
Related LinksBG1203-B0, BG1203-B043-000-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
BG1203-B043-000-00 Details Description
Related parts for BG1203-B043-000-00
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V CH 0402 datasheet.pdf