NMB Technologies Corp. BG1203-B052-00L-00
BG1203-B052-00L-00 picture photo
Mfg. Part Number
BG1203-B052-00L-00
Brief Description
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
BG1203-B052-00L-00.pdf
Availability of BG1203-B052-00L-00
QUANTITY
BG1203-B052-00L-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BG1203-B052-00L-00
Internal Part NumberEIS-BG1203-B052-00L-00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS InformationBG1203-B052-00L-00 Material
3D ModelBG1203.stpBG1203.prtBG1203.sldprtBG1203.igs
Standard Package30
SeriesBG
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32mm W
Air Flow22.2 CFM (0.629m³/min)
Static Pressure0.401 in H2O (100.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise46 dB
Power (Watts)4.08W
RPM1800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.170A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BG1203-B052-00L-00
Related LinksBG1203-B0, BG1203-B052-00L-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
BG1203-B052-00L-00 Details Description
Related parts for BG1203-B052-00L-00
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 28A TO-220 datasheet.pdf
IC ANLG FRNT END 56-TQFN datasheet.pdf
ADC 12BIT 2CH 1MSPS 14TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 650V 11A DPAK datasheet.pdf
CONN MAG-MATE POKE-IN STRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf