NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BGX7100HN/1,118
BGX7100HN/1,118 picture photo
Mfg. Part Number
BGX7100HN/1,118
Manufacturer
Product Category
RF Modulators
Brief Description
TRANSMITTER IQ MODULATOR 24HVQFN
Datasheet Download
BGX7100HN/1,118.pdf
Availability of BGX7100HN/1,118
QUANTITY
BGX7100HN/1,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BGX7100HN/1,118
Internal Part NumberEIS-BGX7100HN/1,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Modulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionModulator
LO Frequency400MHz ~ 4GHz
RF Frequency400MHz ~ 4GHz
P1dB12dBm
Noise Floor-158dBm/Hz
Output Power-0.2dBm
Current - Supply184mA
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Test Frequency3.5GHz
Package / Case24-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BGX7100HN/1,118
BGX7100HN/1,118 Details Description
Related parts for BGX7100HN/1,118
IC TERM SCSI LVD/SE ULT-3 36SSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 2-DIP datasheet.pdf
RES 68M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X2MM W/ADH datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 1-1/2X60" A MED datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.2V 12.5V -12.8V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf