AVX Corporation BH074D0105K7D
BH074D0105K7D picture photo
Mfg. Part Number
BH074D0105K7D
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BH074D0105K7D.pdf
Availability of BH074D0105K7D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BH074D0105K7D Order Process
Ship out your order
Specifications of BH074D0105K7D
Internal Part NumberEIS-BH074D0105K7D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH074D0105K7D
Related LinksBH074D, BH074D0105K7D Datasheet, AVX Corporation Distributor
BH074D0105K7D Details Description
Related parts for BH074D0105K7D
UPGRADE FS2003 ATMEL AT91SAM7 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 383 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 24AWG 500' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf