AVX Corporation BH074D0105K7D
BH074D0105K7D picture photo
Mfg. Part Number
BH074D0105K7D
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BH074D0105K7D.pdf
Availability of BH074D0105K7D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BH074D0105K7D Order Process
Ship out your order
Specifications of BH074D0105K7D
Internal Part NumberEIS-BH074D0105K7D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH074D0105K7D
Related LinksBH074D, BH074D0105K7D Datasheet, AVX Corporation Distributor
BH074D0105K7D Details Description
Related parts for BH074D0105K7D
CONN PIN 18-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 10-MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN CRIMP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 68MM datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf