Rohm Semiconductor BH25FB1WG-TR
BH25FB1WG-TR picture photo
Mfg. Part Number
BH25FB1WG-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5SSOP
Datasheet Download
BH25FB1WG-TR.pdf
Availability of BH25FB1WG-TR
QUANTITY
BH25FB1WG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BH25FB1WG-TR
Internal Part NumberEIS-BH25FB1WG-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCMOS LDO Regulators
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH25FB1WG-TR
Related LinksBH25FB, BH25FB1WG-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BH25FB1WG-TR Details Description
Related parts for BH25FB1WG-TR
TRANSFORMER PULSE 16.3MH 3.6DCR datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN SKT 2MM 24POS DUAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
103 dB, 192 kHz 8-Channel D/A Converter IC datasheet.pdf