Rohm Semiconductor BH25FB1WHFV-TR
BH25FB1WHFV-TR picture photo
Mfg. Part Number
BH25FB1WHFV-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5HVSOF
Datasheet Download
BH25FB1WHFV-TR.pdf
Availability of BH25FB1WHFV-TR
QUANTITY
BH25FB1WHFV-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BH25FB1WHFV-TR
Internal Part NumberEIS-BH25FB1WHFV-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCMOS LDO Regulators
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-HVSOF
Supplier Device Package5-HVSOF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH25FB1WHFV-TR
Related LinksBH25FB1, BH25FB1WHFV-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BH25FB1WHFV-TR Details Description
Related parts for BH25FB1WHFV-TR
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 240X64 Y/G BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf