Rohm Semiconductor BH33M0AWHFV-TR
BH33M0AWHFV-TR picture photo
Mfg. Part Number
BH33M0AWHFV-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6HVSOF
Datasheet Download
BH33M0AWHFV-TR.pdf
Availability of BH33M0AWHFV-TR
QUANTITY
BH33M0AWHFV-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BH33M0AWHFV-TR
Internal Part NumberEIS-BH33M0AWHFV-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package6-HVSOF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH33M0AWHFV-TR
Related LinksBH33M0A, BH33M0AWHFV-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BH33M0AWHFV-TR Details Description
Related parts for BH33M0AWHFV-TR
Crystal 42.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES 1G OHM 2W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10MM 5POS IP67 W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.9A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM ORANGE datasheet.pdf