Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/1A5018-10-R
BK/1A5018-10-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/1A5018-10-R
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE CLIP CARTRIDGE 500V 15A PCB
Datasheet Download
BK/1A5018-10-R.pdf
Availability of BK/1A5018-10-R
QUANTITY
BK/1A5018-10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/1A5018-10-R
Internal Part NumberEIS-BK/1A5018-10-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
Series1AXXXX
Fuseholder TypeClip
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related Products5mm Dia
Fuse Size5mm Dia
Number of Circuits1
Voltage500V
Current Rating15A
Mounting TypePCB
OrientationHorizontal
Termination StyleSolder Lug
Contact MaterialSpring Bronze
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/1A5018-10-R
Related LinksBK/1A50, BK/1A5018-10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/1A5018-10-R Details Description
Related parts for BK/1A5018-10-R
RES SMD 48.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 4SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
TM3476M016CLBA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A TO220 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf