Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/ABC-V-15
BK/ABC-V-15 picture photo
Mfg. Part Number
BK/ABC-V-15
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
BK/ABC-V-15.pdf
Availability of BK/ABC-V-15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/ABC-V-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/ABC-V-15
Internal Part NumberEIS-BK/ABC-V-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesABC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage750A AC, 10kA DC
Melting I²t200.2
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.005425 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/ABC-V-15
Related LinksBK/AB, BK/ABC-V-15 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/ABC-V-15 Details Description
Related parts for BK/ABC-V-15
IC V-MONITOR W/PROG DETEC 8-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TRIAC 800V 4A TO220AB datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf