Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/AGC-2/10-R
BK/AGC-2/10-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/AGC-2/10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/AGC-2/10-R.pdf
Availability of BK/AGC-2/10-R
QUANTITY
BK/AGC-2/10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/AGC-2/10-R
Internal Part NumberEIS-BK/AGC-2/10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00435
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance3.36 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/AGC-2/10-R
Related LinksBK/AGC, BK/AGC-2/10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/AGC-2/10-R Details Description
Related parts for BK/AGC-2/10-R
CAP CER 10UF 25V X5R 1812 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56TVSOP datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 900VAC SCREW datasheet.pdf