Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/AGC-25-R
BK/AGC-25-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/AGC-25-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/AGC-25-R.pdf
Availability of BK/AGC-25-R
QUANTITY
BK/AGC-25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/AGC-25-R
Internal Part NumberEIS-BK/AGC-25-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating25A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t2.109
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.003 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/AGC-25-R
Related LinksBK/AG, BK/AGC-25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/AGC-25-R Details Description
Related parts for BK/AGC-25-R
IC REG LDO 2.5V/3.3V 1A 28HTSSOP datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 20PS SGL END 2" datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
LOCATOR BLADE (190476080) datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3575K 4SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 6.3VC DSN0603-2 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf