Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/AGC-BV-20
BK/AGC-BV-20 picture photo
Mfg. Part Number
BK/AGC-BV-20
Brief Description
FUSE GLASS 20A 32V 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/AGC-BV-20.pdf
Availability of BK/AGC-BV-20
QUANTITY
BK/AGC-BV-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/AGC-BV-20
Internal Part NumberEIS-BK/AGC-BV-20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating20A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t1.438
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/AGC-BV-20
Related LinksBK/AGC, BK/AGC-BV-20 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/AGC-BV-20 Details Description
Related parts for BK/AGC-BV-20
IC ADC 14BIT SRL T/H LP 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 2A TO-92L datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 2A TP datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484UBGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
29 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 100MW VMN2 datasheet.pdf