Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/AGC-V-12
BK/AGC-V-12 picture photo
Mfg. Part Number
BK/AGC-V-12
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/AGC-V-12.pdf
Availability of BK/AGC-V-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/AGC-V-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/AGC-V-12
Internal Part NumberEIS-BK/AGC-V-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating12A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t-
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.007 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/AGC-V-12
Related LinksBK/AG, BK/AGC-V-12 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/AGC-V-12 Details Description
Related parts for BK/AGC-V-12
MODULE SKT PROMATEII 40DIP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS VERT 2MM GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 67.73VC SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 1.5KW datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8UDFN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf