Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/AGC-V-15
BK/AGC-V-15 picture photo
Mfg. Part Number
BK/AGC-V-15
Brief Description
FUSE GLASS 15A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/AGC-V-15.pdf
Availability of BK/AGC-V-15
QUANTITY
BK/AGC-V-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/AGC-V-15
Internal Part NumberEIS-BK/AGC-V-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating15A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t0.566
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.006 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/AGC-V-15
Related LinksBK/AG, BK/AGC-V-15 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/AGC-V-15 Details Description
Related parts for BK/AGC-V-15
CONN HEADER 16POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN MALE 100POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SOT963 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf