Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C515S-1.25-R
BK/C515S-1.25-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C515S-1.25-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C515S-1.25-R.pdf
Availability of BK/C515S-1.25-R
QUANTITY
BK/C515S-1.25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C515S-1.25-R
Internal Part NumberEIS-BK/C515S-1.25-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t22.961
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.13 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C515S-1.25-R
Related LinksBK/C515, BK/C515S-1.25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C515S-1.25-R Details Description
Related parts for BK/C515S-1.25-R
Connector Receptacle, Pass Through 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64QFP datasheet.pdf
IC SWITCH SMART LOWSIDE TO220SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RAD-UHF-FL-RS232-BD/51F01 datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS TRIPLE 14-SOIC datasheet.pdf
SCZ 3.81/10/180GZE SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf