Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C515S-1.5-R
BK/C515S-1.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C515S-1.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C515S-1.5-R.pdf
Availability of BK/C515S-1.5-R
QUANTITY
BK/C515S-1.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C515S-1.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/C515S-1.5-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t31.989
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.1 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C515S-1.5-R
Related LinksBK/C515, BK/C515S-1.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C515S-1.5-R Details Description
Related parts for BK/C515S-1.5-R
CONN SPRING 5POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 12NS 44PLCC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP 8SOIC datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LOW PEAK NI PLATED CAPS. datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf