Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C515S-3.5-R
BK/C515S-3.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C515S-3.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C515S-3.5-R.pdf
Availability of BK/C515S-3.5-R
QUANTITY
BK/C515S-3.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C515S-3.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/C515S-3.5-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A
Melting I²t149.279
ApprovalsUL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.028 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C515S-3.5-R
Related LinksBK/C515, BK/C515S-3.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C515S-3.5-R Details Description
Related parts for BK/C515S-3.5-R
IC MODEM CTRL 28SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf