Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C518-3.5-R
BK/C518-3.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C518-3.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C518-3.5-R.pdf
Availability of BK/C518-3.5-R
QUANTITY
BK/C518-3.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C518-3.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/C518-3.5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC518
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t9.7
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.032 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C518-3.5-R
Related LinksBK/C51, BK/C518-3.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C518-3.5-R Details Description
Related parts for BK/C518-3.5-R
CONN AUDIO JACK 2.5MM 4COND SMT datasheet.pdf
CASE PLSTC BLACK 8.7"L X 7.45"W datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 155MA 5.1 OHM TH datasheet.pdf
IC SW BUS-EXCH 10BIT FET 24-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP FSV datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf