Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C519-2.5-R
BK/C519-2.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C519-2.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C519-2.5-R.pdf
Availability of BK/C519-2.5-R
QUANTITY
BK/C519-2.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C519-2.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/C519-2.5-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC519
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t78.163
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.046 Ohm