Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/CB181F-40
BK/CB181F-40 picture photo
Mfg. Part Number
BK/CB181F-40
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIRCUIT BREAKER 40A
Datasheet Download
BK/CB181F-40.pdf
Availability of BK/CB181F-40
QUANTITY
BK/CB181F-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/CB181F-40
Internal Part NumberEIS-BK/CB181F-40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series-
Breaker Type-
Current Rating40A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeNot Included
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/CB181F-40
Related LinksBK/CB1, BK/CB181F-40 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/CB181F-40 Details Description
Related parts for BK/CB181F-40
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 2A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.82V/ADJ 0.3A 8UMAX datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.4A 97 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf