Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/EFF-1.25
BK/EFF-1.25 picture photo
Mfg. Part Number
BK/EFF-1.25
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL
Datasheet Download
BK/EFF-1.25.pdf
Availability of BK/EFF-1.25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/EFF-1.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/EFF-1.25
Internal Part NumberEIS-BK/EFF-1.25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesEFF
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.61
ApprovalsSEMKO, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance0.043 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/EFF-1.25
Related LinksBK/EF, BK/EFF-1.25 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/EFF-1.25 Details Description
Related parts for BK/EFF-1.25
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf