Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDA-400MA
BK/GDA-400MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDA-400MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDA-400MA.pdf
Availability of BK/GDA-400MA
QUANTITY
BK/GDA-400MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDA-400MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDA-400MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.018
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance2.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDA-400MA
Related LinksBK/GDA, BK/GDA-400MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDA-400MA Details Description
Related parts for BK/GDA-400MA
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX8506 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 2A SOD57 datasheet.pdf
IC MCU 512KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
HD-I W/FA SPARE PART KIT datasheet.pdf
BARRIER BLOCK datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
1000UF 400V 50X105MM 105C 5000H datasheet.pdf