Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDA-V-200MA
BK/GDA-V-200MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDA-V-200MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDA-V-200MA.pdf
Availability of BK/GDA-V-200MA
QUANTITY
BK/GDA-V-200MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDA-V-200MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDA-V-200MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.02
ApprovalsCCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance6 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDA-V-200MA
Related LinksBK/GDA-, BK/GDA-V-200MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDA-V-200MA Details Description
Related parts for BK/GDA-V-200MA
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 2A MPT3 datasheet.pdf
DECODER REED SOLOMON ORCA 4 datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 3.5A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 15 PSI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W UFRM datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 YLW DIFF datasheet.pdf
"MICRO 51C P 72"" YEL JACKS NI" datasheet.pdf
DIODE SINGLE GP 180V 200MA SOT23 datasheet.pdf