Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDC-100MA
BK/GDC-100MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDC-100MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDC-100MA.pdf
Availability of BK/GDC-100MA
QUANTITY
BK/GDC-100MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDC-100MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDC-100MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGDC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.045
ApprovalscULus, IMQ
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance2.8 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDC-100MA
Related LinksBK/GDC, BK/GDC-100MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDC-100MA Details Description
Related parts for BK/GDC-100MA
DIODE SCHOTTKY 20V 1A MINI3 datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 464 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.6A 120 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf