Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDC-250MA
BK/GDC-250MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDC-250MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDC-250MA.pdf
Availability of BK/GDC-250MA
QUANTITY
BK/GDC-250MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDC-250MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDC-250MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGDC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.265
ApprovalscULus, IMQ
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.64 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDC-250MA
Related LinksBK/GDC, BK/GDC-250MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDC-250MA Details Description
Related parts for BK/GDC-250MA
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 512KB RAM 236FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf