Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDC-63MA
BK/GDC-63MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDC-63MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDC-63MA.pdf
Availability of BK/GDC-63MA
QUANTITY
BK/GDC-63MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDC-63MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDC-63MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGDC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating63mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.021
ApprovalscULus, IMQ
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance6.96 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDC-63MA
Related LinksBK/GD, BK/GDC-63MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDC-63MA Details Description
Related parts for BK/GDC-63MA
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TOOL STAKING KIT FOR EYELETS datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14DHVQFN datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128QFP datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 200MW SOD123 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
5 V Precision Voltage Reference/Temperature Transducer IC datasheet.pdf