Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDC-V-40MA
BK/GDC-V-40MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDC-V-40MA
Brief Description
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDC-V-40MA.pdf
Availability of BK/GDC-V-40MA
QUANTITY
BK/GDC-V-40MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDC-V-40MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDC-V-40MA
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating40mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0072
ApprovalscULus, IMQ
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance13.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDC-V-40MA
Related LinksBK/GDC, BK/GDC-V-40MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDC-V-40MA Details Description
Related parts for BK/GDC-V-40MA
INDUCT ARRAY 2 COIL 151.1UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ANTENNA CERAMIC ISM 900MHZ datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/RED/GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 2.6A 8.9 MOHM SMD datasheet.pdf
BLZP 5.08/20/270F SN BK BX datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf