Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMA-800-R
BK/GMA-800-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMA-800-R
Brief Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMA-800-R.pdf
Availability of BK/GMA-800-R
QUANTITY
BK/GMA-800-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMA-800-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMA-800-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFuses
SeriesGMA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.7
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.17 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMA-800-R
Related LinksBK/GMA, BK/GMA-800-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMA-800-R Details Description
Related parts for BK/GMA-800-R
CONN HEADR 150PS 3ROW R/A UNSEAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
C/A,1.8MM,ZIP RIS,LC-LC(XG) datasheet.pdf
IC LOAD MGMT SWITCH P-CH 4-WLCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf