Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMA-V-200MA
BK/GMA-V-200MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMA-V-200MA
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMA-V-200MA.pdf
Availability of BK/GMA-V-200MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/GMA-V-200MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMA-V-200MA
Internal Part NumberEIS-BK/GMA-V-200MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFuses
SeriesGMA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.001
ApprovalsCCC, CSA, MITI, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMA-V-200MA
Related LinksBK/GMA-, BK/GMA-V-200MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMA-V-200MA Details Description
Related parts for BK/GMA-V-200MA
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 9V OUT datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 8POS datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 22A 8VSON datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf
TOOL REMOVAL M81969/28-03 GRN datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.5PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf