Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMC-3.15-R
BK/GMC-3.15-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMC-3.15-R
Brief Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMC-3.15-R.pdf
Availability of BK/GMC-3.15-R
QUANTITY
BK/GMC-3.15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMC-3.15-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMC-3.15-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFuses
SeriesGMC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t23
ApprovalsCSA, KC-MARK, MITI, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.025 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMC-3.15-R
Related LinksBK/GMC, BK/GMC-3.15-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMC-3.15-R Details Description
Related parts for BK/GMC-3.15-R
FERRULE 10.0MM 28 RED 1 = 100PCS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0404 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-QFN datasheet.pdf
V/T REC POWRBLADE datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf