Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMC-300-R
BK/GMC-300-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMC-300-R
Brief Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMC-300-R.pdf
Availability of BK/GMC-300-R
QUANTITY
BK/GMC-300-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMC-300-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMC-300-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating300mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.081
ApprovalsCSA, KC-MARK, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.838 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMC-300-R
Related LinksBK/GMC, BK/GMC-300-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMC-300-R Details Description
Related parts for BK/GMC-300-R
HEADER OPEN TURR 3LVL.300 4POS datasheet.pdf
INSERT VOLT SELECTOR PEM MARKED datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 39 OHM 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 408MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 5POS datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf