Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMC-300-R
BK/GMC-300-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMC-300-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMC-300-R.pdf
Availability of BK/GMC-300-R
QUANTITY
BK/GMC-300-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMC-300-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMC-300-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating300mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.081
ApprovalsCSA, KC-MARK, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.838 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMC-300-R
Related LinksBK/GMC, BK/GMC-300-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMC-300-R Details Description
Related parts for BK/GMC-300-R
CONN RECEPT 12X LANYARD SMD PCB datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS .050" SMD datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT UNIPLR SOT23W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 10 POS datasheet.pdf