Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMC-63MA
BK/GMC-63MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMC-63MA
Brief Description
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMC-63MA.pdf
Availability of BK/GMC-63MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/GMC-63MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMC-63MA
Internal Part NumberEIS-BK/GMC-63MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFuses
SeriesGMC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating63mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0027
ApprovalsCSA, KC-MARK, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance10.35 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMC-63MA
Related LinksBK/GM, BK/GMC-63MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMC-63MA Details Description
Related parts for BK/GMC-63MA
RES 39 OHM 20W 5% WW RAD datasheet.pdf
PNL MNT 645NM 40MCD RED datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 720MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SCKT datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CAP TRIM 330-1100PF 175V T/H datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf