Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMC-V-125-R
BK/GMC-V-125-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMC-V-125-R
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMC-V-125-R.pdf
Availability of BK/GMC-V-125-R
QUANTITY
BK/GMC-V-125-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMC-V-125-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMC-V-125-R
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.014
ApprovalsCSA, KC-MARK, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance3.4 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMC-V-125-R
Related LinksBK/GMC-, BK/GMC-V-125-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMC-V-125-R Details Description
Related parts for BK/GMC-V-125-R
IC MCU 8BIT 32KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
IC PFC CTRL CRM/TRANSITION 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CTV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
330UF 16V 10,3X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf