Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMC-V-125-R
BK/GMC-V-125-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMC-V-125-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMC-V-125-R.pdf
Availability of BK/GMC-V-125-R
QUANTITY
BK/GMC-V-125-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMC-V-125-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMC-V-125-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.014
ApprovalsCSA, KC-MARK, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance3.4 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMC-V-125-R
Related LinksBK/GMC-, BK/GMC-V-125-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMC-V-125-R Details Description
Related parts for BK/GMC-V-125-R
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR R/A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FILTER LOWPASS DTV ISDB-T SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf