Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMD-400-R
BK/GMD-400-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMD-400-R
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMD-400-R.pdf
Availability of BK/GMD-400-R
QUANTITY
BK/GMD-400-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMD-400-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMD-400-R
FamilyFuses
SeriesGMD
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.2
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.505 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMD-400-R
Related LinksBK/GMD, BK/GMD-400-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMD-400-R Details Description
Related parts for BK/GMD-400-R
TERM RING TUBE N INS 3/0AWG 3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONN MALE 120POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 400 OHM 75W datasheet.pdf
RES 1M OHM 0.4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf