Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMD-V-125MA
BK/GMD-V-125MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMD-V-125MA
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMD-V-125MA.pdf
Availability of BK/GMD-V-125MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/GMD-V-125MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMD-V-125MA
Internal Part NumberEIS-BK/GMD-V-125MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.043
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMD-V-125MA
Related LinksBK/GMD-, BK/GMD-V-125MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMD-V-125MA Details Description
Related parts for BK/GMD-V-125MA
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 30POS DL SR 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT 2MM GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED BAR LITE WHITE 50X15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf