Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMD-V-150MA
BK/GMD-V-150MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMD-V-150MA
Brief Description
FUSE GLASS 150MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMD-V-150MA.pdf
Availability of BK/GMD-V-150MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/GMD-V-150MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMD-V-150MA
Internal Part NumberEIS-BK/GMD-V-150MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFuses
SeriesGMD
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating150mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.046
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMD-V-150MA
Related LinksBK/GMD-, BK/GMD-V-150MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMD-V-150MA Details Description
Related parts for BK/GMD-V-150MA
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 175MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.032DIA TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC R6 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
40UF 500V 25.4X60.325 85C AXI datasheet.pdf